Stowarzyszenie Patronus – Do Ochrony Konsumentów ?

 

Stowarzyszenie Patronus przegrało – pozew odrzucony

Stowarzyszenie Patronus, powołane niby do ochrony interesów konsumentów,  jak działa i o co mu chodzi każdy wie. Każdy zainteresowany, oczywiście. Otóż jest to jedno z tych stowarzyszeń, które próbują zbić majątek na sklepach internetowych, zasypując ich właścicieli pozwami sądowymi o tzw. klauzule niedozwolone, jakie występują w regulaminach tychże. A regulaminy w każdym sklepie int. występować muszą. Nietrudno zatem narazić się takim “obrońcom interesów konsumentów”.

Nie uległem namowom Stowarzyszenia oraz innych psełdo-doradców, jakich pełno na stronach internetowych, na polubowne załatwienie sprawy w zamian za odpowiednią kasę – tzw ugodowe zakończenie sprawy i zostałem zasypany pozwami. W sumie, jak do tej pory, w przeciągu 2 miesięcy dostałem ich 45 (czterdzieści pięć) .

pozew Patronus:sterta pozwów od Stow. Partonus

Oczywiście, należy na każdy z nich odpowiedzieć, domagając się odrzucenia pozwu w całości, a odpowiedź musi być pod względem formalnym bez zarzutu.

Poniżej zacytuję uzasadnienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które pomoże i uspokoi póki co innych nękanych właścicieli sklepów internetowych oraz rzuci światło na kierunek obrony przed tego typu pozwami:

Pozew podlega odrzuceniu.

Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 3 grudnia 2012 r. (sygn. akt VI ACa 934/12) rozważając problematykę rozszerzonej prawomocności stwierdził, iż wpisanie do rejestru klauzul niedozwolonych postanowienia o treści tożsamej z zapisem będącym przedmiotem postępowania w niniejszej sprawie stanowi wystarczającą przesłankę do odrzucenia pozwu w trybie art. 199 par.1 pkt 2 kpc w związku z art 479[43] kpc, w świetle którego wyrok prawomocny uznający postanowienie wzorca umowy za niedozwolony i zakazujący stosowania go ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania postanowienia do rejestru, o którym mowa w art. 479[45] par.2 kpc

[…………..]

W konsekwencji za niedopuszczalne uznać należy ponowne wytaczanie powództwa obejmującego identyczne żądanie przez osobę nie biorącą udziału w sprawie, w której zapadł wyrok.

Wobec powyższego Sąd na mocy art. 199 par. 1 pkt 2 kpc w związku z art. 479[43] kpc orzekł jak w sentencji postanowienia.

Jeśli kogoś to zainteresuje, mogę zamieścić całe uzasadnienie, ale myślę, że ten skrót wystarczy.

A co będzie dalej – czas pokaże.

27 myśli w temacie “Stowarzyszenie Patronus – Do Ochrony Konsumentów ?

 1. Witajcie,

  także zostałam zasypana pozwami po same uszy. Mój prawnik kategorycznie zabronił mi robić z siebie kretyna i dać się naciągnąć na pseudo ugodę z .. (nie będę określać, każdemu cisną się na usta odpowiednie słowa na wszystkich tych ludzi )
  Rezultat: Wszystkie sprawy wygrane!

 2. Zrzuty ekranu mogą sobie wsadzić. Każde zdjęcie można zmanipulować, wiec żaden dowód. Złożyć na nich donos do Prokuratury i do Naczelnej Rady Adwokackiej.

 3. Ja też dostałam pozwy od patronusa i rozważam podobną linię obrony.Powiedz mi,czy twoja klauzula była dokładnie taka sama jak w rejestrze?Oni w swoich pozwach powołują się na klauzule korespondujące z moimi a znajdujące się właśnie w rejestrze uoikik,więc nie wiem,co o tym myśleć…..A w ogóle jest tam wiele bardzo podobnych klauzul,Jak bardzo identyczna musi być taka klauzula ,żeby sąd odrzucił pozew?

  • Nie wiem czym się kieruje Sąd w swoich decyzjach. Wydaje mi się, że wystarczy wpis tzw. jednoznaczny, a niekoniecznie identyczny, aby Sąd odrzucił pozew. Ja, puki co, otrzymałem jedna odpowiedź o odrzuceniu pozwu i jedną określającą datę rozprawy. Za mało danych, aby określić strategię Sądu. A i same Sądy też mają już chyba dość tego typu Stowarzyszeń.

   • Witam,
    również właśnie dostałem 3 pozwy od pseudo organizacji Stowarzyszenie Pro Konsument z Ciechanowa.
    Również mam prośbę o przesłanie tekstu twojej odpowiedzi na pozew na mój adres mailowy, bo nie wiem jak to zrobić! Nigdy nie byłem mocny w pisaniu wypracowań 🙂
    Pozdrawiam

 4. witam
  prosze o pomoc tym , którzy juz wiedza co robic z Patronusem Wczoraj dostałam ponad 20 pozwów a to podobno nie koniec. Jak odpowiadac na takie pozwy Nie mam namiaru na dobrego adwokata -bolączka mieszkańca wsi. Nie moge zrozumieć że takie łachudry zatruwają ludziom życie i pracę.

 5. hej, czy komuś udało się już załatwić sprawę z seria pozwów do końca? też dostałem sporą ilośc korespondencji … ciekawe jak na to sądy…
  ALE TO WSZYSTKO JEST POSRANE.

 6. Witam, bardzo proszę o kontakt mailowy i przesłanie pełnej treści uzasadnienia – nigdzie się tego nie da znaleźć…
  Będę wdzięczna za każdą pomoc – również mam sporo pozwów…
  Powodzenia towarzyszom niedoli! 🙁

 7. hej hej – ja takze – dzielny czlowieku odezwij sie do mnie … ja zaliczam juz tak druga sprawe (pierwsza wygrana – odrzucony pozew niejakiego …z Katowic) tym razem pozwow dzis 27 sztuk napisz na mail prosze serdecznosci dorota

  • Czyli pierwsze “koty za płoty” , pierwsze jaskółki normalności w pękniętym zwierciadle rzeczywistości …….
   hola hola, ale mnie poniosło …….. na ogół jestem dość “techniczny” 🙁

  • Droga Ruda,
   dziś dostałam 23 pozwy…. sprawdziłam w Sądzie łącznie Patronus wystosował do mnie ich 80 (!)nie nie dotarły… oczywiście wcześniej zapraszając do odpowiednich negocjacji. Jeśli już przebrnęłaś przez potyczkę z Patronusem czy mogę liczyć na jakiś wskazówki?? Będę b. wdzięczna.

 8. Tak, jest to odpowiedź Sądu na jeden z moich wniosków “o odrzucenie pozwu w całości”, przy czym zacytowałem część uzasadnienia Sądu, a nie swoje….

  • Witam

   Czy mógłbyś mi przesłać całe uzasadnienie w tej sprawie, gdyż nie można go wyszukać w internecie, a dostałem kilkanaście pozwów z Patrunusa.

  • Czy mógłbyś polecić jakiegoś prawnika? Bo jak mniemam sam się nie broniłeś, a może jednak? Jakie mieli dowody?

   • Walczę sam, bo na tzw. zastępstwo procesowe” wydałbym majątek. I niekoniecznie bym cokolwiek odzyskał, bo “Stowarzyszeniu” brakuje podobno na znaczki i koperty… (źródło: Internet) Dowodami były zrzuty z ekranu mojego Regulaminu.

    • Czy mógłbyś przesłać mi na maila swoją odpowiedź na pozwy? Chętnie bym skorzystała, bo nie mam punktu zaczepienia.

     • Na wszystkie 45 pozwów, a w zasadzie odpowiedzi na pozwy, (na wszystkie skrzętnie odpowiedziałem, w wymaganym czasie 1 miesiąca, domagając się odrzucenia każdego pozwu w całości), na razie dostałem 1 odpowiedź, bez rozprawy, z cytowanym wyżej uzasadnieniem. Nie wiem co Sąd zadecyduje w przypadku pozostałych 44 pozwów, czas pokaże a ja dopisze kolejny odcinek tej historii

 9. Witam, mógłbyś szerzej opisać sprawę? Czy to wyrok w Twojej sprawie? Jak długo sprawa się toczyła i jaki kierunek obrony wybrałeś?

  Ja dostałem ok. 40 pozwów od tego pseudo stowarzyszenia do archiwalnego regulaminu sprzed kilku lat i na dodatek do już nie działającego sklepu.

  Dzięki!

  • W listopadzie 2012 r. otrzymałem pierwszą e-mailową propozycję ugody, a z początkiem kwietnia ostateczną. Co ciekawe, w/g dokumentów pozew był gotowy już w połowie marca !!! Czy można zatem zawierzyć takim propozycjom ugody ?
   Pierwsze pozwy wpłynęły do Sądu w marcu 2013 r, dotarły do mnie w kwietniu. Odpowiedzi wysłałem w maju a decyzje o odrzuceniu pozwu otrzymałem w czerwcu. Na każdą czynność przypada więc miesiąc kalendarzowy. Podobnie jak u Ciebie, mój sklep również należał do historii, ale skrypt z Regulaminem mocno przykuł uwagę Stowarzyszenia…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *